Elkezdődik az új tanév. Ez jó alkalom arra, hogy áttekintsük, mi minden történt Magyarországon a közoktatás területén, és arra hogyan reagáltak a civilek, a szakma.
Összeállításunkat hamarosan folytatjuk. Ha értesülni szeretne róla, iratkozzon fel Faliújság c. hírlevelünkre!
Bővebb információért nyissa le az egyes eseményeket!
2023. szeptember
A pedagógusok, akik vagy aláírták a státusztörvény miatti új kinevezésüket, vagy nem nyilatkoztak arról, megkapták az új kinevezést és a tájékoztatásukat a várható béremelésekről. Jövőre a pedagógusok nagy része kb. 5 százalékos emelésre számíthat, de van olyan tankerület is, ahol a gyakornokok bére megegyezik a több éve pályán lévő kollégáikéval.
A péceli óvodapedagógusok 2022. október 21. napján tartott polgári engedetlenségi akciója, valamint annak a Péceli Önkormányzat általi tudomásulvétele alkalmas arra, hogy a jogállamiság elvéből fakadó jogbiztonság követelménye, illetve az érintett gyermekek védelemhez és gondoskodáshoz való joga sérelmének közvetlen veszélyéhez, illetve sérelméhez hozzájáruljon – állapította meg az alapvető jogok biztosa az AJB-702/2023. számú, a mai napon közzétett jelentésében.
Rétvári Bence államtitkár az ATV-nek adott interjújában azt állította, hogy „a baloldal, pártok, szakszervezetek, szervezetek dobálóznak számokkal,… De sose mondják meg, hogy mihez képest.”
A parlament előtti demonstráció főszervezői az Egységes Diákfront, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és a Civil Bázis. A diákok által „országos tanévnyitónak” hívott esemény megnyitóján a középiskolások iskolájuk zászlajaival vonultak be a térre. A tanévet Simkó Edit tanárnő nyitotta meg. Majd civil felszólalok, köztük a CKP nevében Nahalka István hívták fel a figyelmet az oktatás problémáira.
A kormány a külhoni magyaroknak, akik magyar nyelven tanulnak, 100 ezer forintnyi iskolakezdési támogatást biztosít, miközben itthon az évek óta nem emelt családi pótlék összegét az iskolakezdés alkalmával egy héttel korábban kapják meg a családok. A Magyar Anyák az esélyegyenlőség jegyében kéri a kormányt, hogy a külhoniaknak biztosított támogatásban részesüljenek a magyar családok is.
A demokrácia napján tüntettek a diákok, tanárok, civilek az oktatás jövőjéért.
„Érted megyünk!
Érted, akinek végleg el kellett köszönnöd kedvenc tanárodtól,
Érted, akinek a tanítás mellett 3 munkahelyen kell dolgozni ahhoz, hogy meg tudj élni,
Érted, akinek végig kell nézni, hogy a gyereked elhagyja ezt az országot,
Érted, akinek nincs esélye hozzáférni alapfokú oktatáshoz,
Érted, akinek az unokájának nem lett végül jobb, mint neked volt régen.
Érted?”
A tüntetők átvonultak a Fridays for Future klímatüntetéséhez. A tüntetés hivatalos vége után többen elindultak a Karmelitához, az odavezető lépcsők tetején rendőrök állták útját a tüntetőknek.
Az Európai Parlament által 2008-ban alapított Európai Polgár díjat olyan, kivételes teljesítményt nyújtó személyeknek, illetve szervezeteknek ítélik oda, akik hozzájárultak a polgárok és a tagállamok közötti szorosabb integráció, a közös megértés előmozdításához, vagy az unió értékeinek képviseletére hivatott programokat alakítottak ki.
Miként vélekednek a szülők és a társadalom a pedagógusok jogállását megváltoztató nyári törvénymódosításokról? A felmérés a Pulzus Kutató és a Szülői Hang együttműködésében készült; az eredmények országosan reprezentatívak. Az 1500 fős mintanagyságú adatfelvétel 2023. szeptember 11-25. között. 12 megállapítást tettek Többek között: A pedagógushiány általánosan elismert társadalmi problémává vált. A státusztörvény főbb elemeit a többség elutasítja. A kormánypártiakat is megosztja a belügyminiszter, mint a szakmaiatlanság szimbóluma.
2023. október
2023. évi LXX. törvény az állam működésének további egyszerűsítésével összefüggő rendelkezésekről
Juhász Ágnes a G7-nek írt cikkében kifejti: a törvényjavaslat pontatlanul fogalmaz, hiszen hátrányos helyzetű gyerekek mellett halmozottan hátrányos helyzetűekről is kellene szót ejteni, illetve iskola helyett a telephely lenne a pontos fogalmazás, ami a szegregáció megjelenését illeti. Másrészt, a 10%-os megvonás a szegregációt gyakorló iskoláktól nem a település többi iskolája közt kerül szétosztásra, hanem egyszerűen újabb végleges elvonást jelent az amúgy is alulfinanszírozott közoktatási rendszertől.
A pedagógusok világnapja alkalmából az Egységes Diákfront az Országos Közös Akarat szervezeteivel közösen akciózott csütörtökön délután a Sándor-palota előtt: az oktatás „kivéreztetésére” utalva fehér, piros anyaggal összekent pólókban gyűltek össze a köztársasági elnök hivatala előtt, ahol a füves területen eldőltek, melléjük pedig társaik virágot helyeztek el.
Az új felvételi rendszer gyakorlatilag megszünteti az egységes felsőoktatási felvételi rendszerét, és nem támogatja azt sem, ha egy diák többfelé érdeklődik, hiszen a rendszerbe kódolva van, hogy már a gimnázium korai szakaszában döntést kell hozni arról, hogy ki milyen irányba orientálódik. Ez nem a többfelé érdeklődést, a multitalentumokat támogatja, hanem kikényszeríti, hogy a diák egyféle szak mellett tegye le a voksát és feladja a többi lehetőségét.
Az iskolai eszközpark és a szociálisan rászorulók számára való adoményozás hatékonyabb lenne.
Az Egységes Diákfront (EDF) aktivistái tavasszal 7 népszavazási kérdést adtak be. A választási bizottság különböző indokokkal mindegyiket elutasította. A diákok úgy döntöttek, nem várják meg a bírósági és az esetleges alkotmánybírósági fellebbezés eredményét, hanem október 23-30. között alternatív népszavazást tartanak.
A CKP aktívan részt vett az oktatási civil mozgalmak összefogásának tevékenységében – ezt a szerveződést a jövőben KAPOCS-nak hívják.