Korábban már beszámoltunk arról, hogy a Köznevelési törvény tervezett – azóta már elfogadott – módosításai kedvezőtlenül érintik a sajátos nevelési igényű gyermekeket. Az alábbiakban összefoglaljuk, mit tettünk és mi történt a tervezett megjelenése óta.
A Civil Közoktatási Platform és különösen annak tagszervezete, az SNI gyermekek szüleit képviselő Csak Együtt Van Esély Csoport igyekezett a közvélemény figyelmét ráirányítani a témára, és a döntéshozókat és a szakmai szereplőket meggyőzni a tervezett intézkedések károsságáról.
A törvénytervezethez nyilvános felületre is kitett szakmai véleményt a Magyar Pedagógiai Társaság Diszlexiás Gyermekek Fejlesztéséért Szakosztálya fogalmazott meg:
http://pedagogiai-
Állást foglalt a módosítások ellen a TASZ is:
https://tasz.hu/tanszabadsag-program/jogserto-koznevelesi-torveny-modositasa
A szülők képviseletében a Csak Együtt Van Esély Csoport is elküldte álláspontját:
http://csevecsoport.blogspot.
A két szervezet az RTL Klub műsorában részletesen kifejthette, hogy miért tartja elhibázottnak a javaslatot:
http://rtl.hu/rtlklub/
A PSZ és a PDSZ is tiltakozott a javaslattal szemben, és cáfolták, hogy velük egyeztettek volna:
http://pedagogusok.hu/sites/
http://www.atv.hu/belfold/
A tiltakozások ellenére a benyújtott törvényjavaslat szövege gyakorlatilag megegyezett a tervezettel, egyedül az informatika tantárgy került le arról a listáról, amelyet nem gyógypedagógus végzettséggel is lehetne ezután tanítani gyógypedagógiai intézményben.
Közben megjelent egy, a témával részletesen foglalkozó cikk:
http://hvg.hu/gazdasag/
Május 5-ig lehetett képviselőknek a törvényjavaslathoz módosító indítványt benyújtani. A 14 módosító indítvány is jelzi, hogy a javaslat több sebből vérzik.
Május 5-én este a Hír Tv Látótér című műsorában részletesen körbejárta a problémát. Megszólalt a műsorban és alapvetően elhibázottnak tartotta a javaslatot Gyarmathy Éva és Mendrey László is. Az adásban bemutatkozott a Csak Együtt Van Esély Csoport, amely az SNI és BTMN-es szülők képviselete érdekében jött létre több mint egy éve. 3 szülő és gyermekeik példáján keresztül láthattuk, hogy milyen nehézségeket jelent a mai oktatási rendszer a mindennapokban az ilyen családoknak..
http://hirtv.hu/latoter/
Az államtitkárság május 9-re meghívta szakmai egyeztetésre a Magyar Pedagógiai Társaság Diszlexiás Gyermekek Fejlesztéséért Szakosztályát és a Csak Együtt Van Esély Csoportot. A megbeszélésen a meghívottaknak módja volt az álláspontjukat ismertetni.
A megbeszélés kapcsán a CKP sajtóközleményt adott ki:
https://ckpinfo.hu/2017/05/11/sajtokozlemeny-a/
Ugyanezen a napon délelőtt az Országgyűlés Kulturális Bizottsága az összes ellenzéki módosító indítványt elutasította. Egyedül az a kormánypárti módosító indítvány kapott támogatást, amely a középsúlyos értelmi fogyatékosok esetén a testnevelés tanítását továbbra is szakképzett gyógypedagógus végzettséghez kötné.
A megbeszélés után a CSEVE csoport levelet írt a megbeszélés résztvevőinek, és ezt a nyilvánosság részére is elérhetővé tette:
http://csevecsoport.blogspot.
A levélre válasz még egyik címzettől sem érkezett. A csoport egy újabb levelet írt, immár szülői hozzászólásokkal alátámasztva a véleményét:
https://drive.google.com/file/d/0ByNEJmfFRyJwa2hFWVpqUDFxUFNLemc5ZFdtSi1Ia05jMkgw/view?usp=sharing
A témával foglalkozott továbbá a Civil Közoktatási Platform, a Lépjünk, hogy Léphessenek Közhasznú Egyesület, az Osztályfőnökök Országos Szakmai Egyesülete és a Csak Együtt Van Esély csoport közös szakmai Fóruma a Gödörben május 23-án:
Az Országgyűlés a törvénymódosítást május30-án megszavazta.
További írások a témában:
https://nepszava.hu/cikk/
https://aranycipello.com/2017/
A Magyar Gyógypedagógusok Egyesülete elnökének, Gereben Ferencnének a változtatásokkal egyetértő nyilatkozata itt hallgatható meg:
2017. május 23.