Az Oktatói Hálózat által kezdeményezett programsorozat a 2024. szeptember 24-én, kedden délután 17 órakor kezdődő online panelbeszélgetéssel elindult.
A projekt második, október 22-i beszélgetésének felvétele megnézhető az esemény Facebook oldalán.
Részvételi lehetőségek az oktatáskormányzásban – meghívó afterpartyra (az OHA összefoglalója és véleményezésre való felhívása az első alkalmat követően)
A következő beszélgetésre november 26-án, kedden 5h kezdettel kerül sor. Arról lesz szó, hogy milyen konzultációs gyakorlatra és intézményrendszerre lenne szükség, hogy széleskörű támogatást élvezzen az oktatási rendszer átalakítása.
A CKP és a Tanítanék által támogatott „Az oktatáskormányzás társadalmasítása” című projekt célja, hogy az érdekelt társadalmi szervezetek körében egységre jussuk arról, hogy milyen intézményrendszert és szabályozást javaslunk a pártoknak ahhoz, hogy az esetleges rendszerváltás esetén hatékonyan tudjunk részt venni az oktatáspolitika formálásában. Az oktatás terén is tartósan érvényesülő diktatórikus kormányzási gyakorlat különösen aktuálissá teszi ezt a kérdést.
Az első beszélgetés témája az volt, hogy merre halad a világ az oktatáskormányzás terén. Vannak-e általános trendek, a mérvadónak tekinthető országokban milyen szerepe van a döntési folyamatokban a kormányzati szakértőknek, az érdekvédelmi, a szakmai és civil szervezeteknek, a közvetlenül érintetteknek, valamint a gazdasági és politikai szereplőknek? A részvételt milyen intézményrendszer segíti? A világban hol, és hogyan működnek példamutató egyeztetési rendszerek, és melyek az elkerülendő, rossz gyakorlatok.
Meghívott szakértők:
Halász Gábor, oktatáskutató, professzor emeritus ELTE PPK,
Radó Péter oktatáspolitikai elemző, CEU Demokrácia Intézet,
Udvarhelyi Tessza, Közélet Iskolája
Moderátorok:
Bajomi Iván, oktatásszociológus, OHA
Pásztor Erzsébet, ökológus, OHA
A projekt részletes leírása megtalálható ezen a Facebook eseményen, illetve az OHA honlapján.