Milyen oktatáspolitikát szeretnének megvalósítani az egyes politikai pártok? Melyikük koncepciója, illetve programja illeszkedik leginkább a saját elvárásainkhoz? Összeszedtük egy csokorba, amit egyetlen más felületen sem láthat ilyen formában!
KÖZÖS NEVEZŐK – OBJEKTÍV MEGKÖZELÍTÉSBEN
2017 novemberétől 2018 februárjáig tartott az a négy alkalomból álló rendezvénysorozat, ahová meghívtuk a parlamenti választásokon indulni kívánó pártok képviselőit. 10 párt – a Demokratikus Koalíció, az Együtt, a Jobbik, a Lehet Más a Politika, a Liberálisok, a Magyar Szocialista Párt, a Modern Magyarország Mozgalom, a Momentum, a Párbeszéd és az Új Kezdet – elfogadta a meghívásunkat, a kormánypártok a meghívás ellenére nem kívántak részt venni a beszélgetéseken. Alkalmanként két témakörben kérdeztük elképzeléseikről a pártokat, és az elképzeléseket szakértőink kommentálták. A pártok reagálhattak a szakértők és a közönség véleményére, sőt egymás elképzeléseire is.
KÖZÖS NEVEZŐK – ezt a linket ajánljuk, ha Ön arra kíváncsi, miben értenek egyet az ellenzéki pártok az oktatás terén, és szeretné látni, hogy vajon, képesek lennének-e – akár koalícióra lépve – kormányozni az oktatást.
AZ EGYES PÁRTOK OKTATÁSPOLITIKAI ELKÉPZELÉSEI – ezt a linket ajánljuk, ha Önt mélyebben is érdekli, hogy melyik párt mit gondol a legfontosabb oktatásügyi kérdésekről. Itt hívjuk fel a figyelmét az első és legizgalmasabb kérdéskörre: a pártok által tervezett azonnali intézkedésekre.
További témakörök: Intézményfenntartás, autonómia, tartalmi szabályozás – Oktatásfinanszírozás – Felsőoktatáspolitika – Esélyegyenlőség – Iskolaszerkezet, szakképzés – Pedagóguspolitika – Társadalmi egyeztetés
OKTATÁSI MINIMUM – PÁRTOK KÖZTI KONSZENZUSSAL
A közös oktatási minimum kidolgozását – a kormányzati ciklusokon átívelő oktatáspolitika kialakítása érdekében – a Tanítanék Mozgalom képviselői kezdeményezték. A három hónapig tartó tárgyalássorozat a fentiekkel megegyező tíz párt oktatáspolitikusai és szakértői, valamint a Tanítanék mozgalom és az Oktatói Hálózat aktivistáinak közreműködésével zajlott. A dokumentumot aláíró 9 párt: DK, Együtt, Liberálisok, LMP, MOMA, Momentum, MSZP, Párbeszéd, Új Kezdet. A Jobbik, bár szakértője révén részt vett a tárgyalásokon, végül több, korábban egyeztetett sarkalatos pont elhagyásához kötötte a dokumentum elfogadását, s azt végül nem írta alá. A 9 párt közös vállalásait 6 témakör köré csoportosítva elérheti oldalainkon.
GYORS ÁTTEKINTÉS : Itt könnyen olvasható, jól áttekinthető formában olvashat az Oktatási minimumban szereplő közös vállalásokról. Témakörök: A központosítás megszüntetése, az autonómia helyreállítása – Esélyegyenlőség és méltányosság – Szakképzés és felnőttképzés – Társadalmi és szakmai egyeztetés, demokratikus működés – Finanszírozás – Az oktatás minősége. Pedagóguspolitika
OKTATÁSI MINIMUM: Ha Ön a teljes dokumentumot szeretné látni, kattintson erre a linkre, amely egyúttal a Tanítanék Mozgalom weboldalára visz.
ALÁÍRÁSI CEREMÓNIA: a dokumentum 2018. február 5-i aláírási ceremóniája.
MINISZTERELNÖK-JELÖLTEK VITÁJA
Tagszervezetünk, a Független Diákparlament – miután a jelenlegi miniszterelnök válaszra sem méltatta őket, amikor találkozót kértek tőle – vitára hívta a parlamenti pártok miniszterelnök-jelöltjeit.
A MINISZTERELNÖK-JELÖLTI VITA itt teljes egészében megtekinthető.
PÁRTOK A SZÜLŐI ELÉGEDETTSÉGMÉRÉSRŐl
Tagszervezetünk, a Szülői Hang elégedettségmérő kérdőívét mintegy 10.000 szülő töltötte már ki: ennyien írták meg az oktatással kapcsolatos véleményüket, tapasztalataikat. A felmérés összefoglalóját a Szülői Hang elküldte véleményezésre a pártoknak – mind a kormányzó pártoknak, mind az ellenzékieknek is. A kormányzópártok nem reagáltak a megkeresésre.
A PÁRTOK REAKCIÓJA itt olvasható.
A Civil Közoktatási Platform Választás van. Van választás akciócsoportja a maga részéről várakozással tekintett április 8-a elé. Információs anyagainkkal az ide látogatók tájékozódását kívántuk szolgálni.
Civil Közoktatási Platform