A Független Diákparlament átadta Palkovics László államtitkárnak a szakgimnazista diákok kérését támogató 2825 aláírást, a hozzájuk írt kommentekkel. Az aláírások közül 825 közvetlenül érintett, érettségi előtt álló diáktól származik. Az átadáson jelen voltak a sajtó, az aláíró diákok, a Tanítanék, a CKP, a Szülői Összefogás és a Diákszolidaritás képviselői.
Palkovics László szóban is megerősítette, amit válaszlevelében már jelzett: az EMMI nem tekinti jogosnak és így nem kívánja teljesíteni a kérést.
Az EMMI-től kapott válasz egy ponton tekinthető pozitívnak: határozottan kijelenti, hogy a tanulási nehézséggel küzdők a részükre megítélt könnyítéseket a szakmai érettségin is igénybe vehetik. Az azonban nem látható, hogy a tantárgyi felmentést hogyan lehet igénybe venni.
A válaszlevél nem tesz említést arról, hogy
– az érettségi követelményeket csak december végén tették közzé,
– a szakmai érettségi tárgyaknak egy éve még a neve sem volt ismert,
– a szakmai és a nyelvi érettségihez nem állnak rendelkezésre a felkészülést segítő anyagok.
Azt hangsúlyozza, hogy nem történt semmilyen jogsértés, mivel a törvénybe már 2011-ben bekerült, hogy kötelező lesz valamilyen szakmai érettségi, és az érettségin megkövetelt szakmai és nyelvtudás megfelel a kerettantervben tanultaknak.
Palkovics László levelére az FDP felkérésére a CKP szakértője válaszolt.
Hangsúlyozta, hogy a levél nem a diákok kérésére és a felvetett valódi problémákra válaszol. Felsorolta, mi minden teszi lehetetlenné, hogy a diákok fel tudjanak készülni az új követelmények szerint, és mi minden indokolja, hogy az oktatási kormányzat valamilyen módon megpróbálja enyhíteni az átgondolatlan, kései törvénykezéssel okozott kárt. Jelezte, hogy – mint hasonló esetekben az ombudsmann is hangsúlyozta – a hozott jogszabályok alapjogokat sértenek; emellett sértik a hatályos Felsőoktatási törvényt is.
A diákokat hétfőn fogadja Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa. Reméljük, hogy ő érzékenyebb lesz az alapjogsértésre Palkovics Lászlónál.
A szakgimnáziumi érettségivel kapcsolatos akciókat, történéseket itt foglaltuk össze.
Székely László alapjogi biztos válaszát is várjuk a CKP beadványára.
Persze a kérdés felmerül: lesz-e hatása a jogsértő magatartás esetleges megállapításának az oktatási kormányzatra. A pillanatnyi helyzet azt mutatja, nincs kényszerítő erejú jogi eszköz megakadályozni egy ilyen óriási mértékű károkozást, megvédeni a diákok érdekeit, jogait és életesélyeit.