Home Faliújság Faliújság / 7.

Faliújság / 7.

2024-12-04

A Civil Közoktatási Platform nyilvános hírlevele
7. szám | 2024. november 15. – december 1.

A Faliújság számainak archívuma ide kattintva elérhető!

🛎️ Becsöngetés

Ismét eltelt három hét, így ismét jelentkezünk a legfontosabb történésekkel.

Ha szeretnél ezekről első kézből értesülni, iratkozz fel a CKP hírlevelére.

Vigyétek a CKP és a Faliújság hírét azon ismerőseiteknek, akiket érdekel az oktatás ügye! Örülünk, ha visszajelzéseitekkel segítitek munkánkat. Visszajelzés az email-címünkön lehetséges.

📰 Fakultáció

kiemelt témák

Megjelent a pedagógus-továbbképzési rendelet tervezete, melyet december 4-ig van lehetőség véleményezni.  A tervezet a köznevelésben teljesen megváltoztatja, lényegesen merevebbé teszi a továbbképzési rendszert. A kötelező szaktárgyi továbbképzéseket és az igazgatók kötelező felkészítését a jövőben kizárólag a korábban se tanárképzéssel, se tanár-továbbképzéssel  nem foglalkozó Nemzeti Közszolgálati Egyetem fejlesztheti ki, azokat akkreditáltatnia sem kell, a választható képzések pedig az Oktatási Hivatal monopóliumába kerültek. Az eddigiekkel ellentétben az így meghirdetett továbbképzéseket nem válthatják ki más tapasztalatszerzési, tanulási, részvételi, kutatási stb. tevékenységek. A 120 óra teljesítésére 7 helyett 5 év áll rendelkezésre. 

A tervezetről Juhász Ágnes írt összefoglaló cikket, mely a honlapunkon elérhető.

A kormány határozatban fogadta el Honvédelmi Nevelési és Oktatási Keretstratégiáját (a stratégia egyébként sehol sem érhető el). A közoktatásban kötelezővé teszik a honvédelmi nevelés tantárgyat, a miniszterek feladatául tűzik ki a honvédelmi nevelés fejlesztését az oktatás minden szintjén, és intézkedéseket várnak a katonai hagyományőrzés erősítésére az oktatásban, beleértve a jutasi altisztképzés hagyományainak őrzését is.

 

Hiánypótló, összefoglaló írást közölt a Szülői Hang a pedagógushiánnyal összefüggésben érvényesíthető szülői jogokról.

📆 Eseménynaptár

a közeljövő eseményei és rendezvényei

A Magyar Pedagógiai Társaság Gyermekérdekek Szakosztálya – Korczak Munkabizottság és az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karának közös szervezésében valósul meg a Mindig árnyékban című szakmai rendezvény, melynek időpontja 2024. december 5. 16:00-18:00, helyszíne az ELTE PPK (Kazinczy utca 23-27.) 304-es terme. A rendezvény kísérletet tesz a magyar társadalom veszélyeztetett gyermekcsoportjai helyzetének áttekintésére. A vitával egybekötött programon tájékoztatót tart Iványi Júlia (a MÁV-telepi Wesley Iskola volt vezetője): A szőnyeg alatt; Kerényi Mari (iskolalapító, Zöld Kakas Lyceum): Az atipikusok; Perlusz Andrea (ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar dékánhelyettese): A sajátos nevelési igényű gyermekek-tanulók integrált nevelése – áldás vagy átok?; Szűgyi Jerne (pszichológus, Pedagógiai Szakszolgálat, Kunszentmiklós): Egy pszichológus feljegyzései.

📆 Korábbi programok

a közelmúlt eseményei és rendezvényei

November 26-án kedden 17:00-tól került sor az OHA és a CKP Semmit rólunk nélkülünk! sorozata harmadik beszélgetésére, amelyen a magyarországi helyzetre és lehetőségeken volt a hangsúly. Az első téma az volt, hogy miként kellene átalakítani az oktatáspolitika-formálás intézményes kereteit ahhoz, hogy a különböző döntési szinteken érvényesülhessenek a részvétel, a párbeszéd és a szakszerűség szempontjai.  A második téma pedig arról szólt, hogy hogyan lehetne elérni az érintett csoportok széleskörű bevonását és hatékony képviseletét. Meghívott szakértők voltak: Juhász Ágnes pályaorientációs szakértő, Civil Közoktatási Platform; Nahalka István neveléstudományi szakértő, Civil Közoktatási Platform; Monoriné Papp Sarolta iskolafejlesztési szakértő, Educontrol kft. Az eseményt Bajomi Iván oktatásszociológus, OHA és Pásztor Erzsébet, ökológus, OHA moderálta.

A CKA szervezésében lezajlott esemény fókuszában kis közösségeken és szervezeteken belüli konfliktusok kezelési módszerein volt a hangsúly. Az esemény a CKA Rákóczi úti irodájában zajlott, 2024. november 30-án.

Az MTA Közoktatási Elnöki Bizottsága és az ELTE Nyelvfejlődési Zavarok Kutatócsoport szervezésében 2021. november 21-én megvalósult szimpózium a hazai közoktatás-fejlesztés hosszútávú stratégiai programjának, a Közoktatás-fejlesztési Kutatási Programnak az eredményeit mutatta be.

📓 Szorgalmi

  • Kiterjesztették a Klebelsberg ösztöndíjat azon tanárhallgatók számára is, akik osztott képzésben tanulnak. Eszerint azoknak a pedagógusoknak is járhat mostantól a juttatás, akik új szakot vesznek fel meglévő szakjuk mellé.
  • Petíciót indít a Szülői Hang, melyben a mindennapos iskolai testnevelés mostani rendszerének működésképtelenségére hívják fel a figyelmet.
  • A diákok vallását is rögzíthetik a KRÉTA rendszerben. Van olyan iskola, ahol erre vezetői utasítást is kaptak.A Szülői Hang az adatvédelmi hatósághoz fordul jogi állásfoglalásért, a CKP az oktatási ombudsmanhoz fordul panasszal.
  • Folyik a jövő évi költségvetés általános vitája, az új tervezet szerint oktatási kiadásokra csaknem 3900 milliárd forintot különít el a kormány, ez 500 milliárddal több, mint tavaly – írja a Világgazdaság. Folytatódik a pedagógusok béremelése, de a felsőoktatás kiadásai a növekvő hallgatói létszám ellenére nem változtak, és nincs fedezet az oktatást segítők (NOKS-osok) bérére sem. Hiába hangsúlyozzák, hogy mennyivel nőttek az oktatási kiadások 2010 óta: a GDP arányában jelentős – 5,8 % helyett 4,4 %
  • Az Országgyűlés és a Gyermekmentő Szolgálat meghívására diákok interpellálták a kormány képviselőit a Parlamentben.

👓 Tantestület

a Civil Közoktatási Platform tevékenységei

Egyre-másra találkozunk azzal a jelenséggel, hogy az oktatásirányítás csemegézik az adatok között, és hatalmas sikerekről számol be ott, ahol bőven van ok a szomorkodásra is. Az OECD jelentés  és a közoktatási szakértői konferencia  értékelése után most a számítógépes és információs műveltséget mérő ICILS-mérés hivatalos kommunikációját kell kiegészítenünk. A nyilatkozók ugyanis a  jó átlagereményt méltatva most sem vesztegetnek szót arra, hogy a családi háttér szerepe a PISA méréshez hasonlóan ebben a mérésben is nálunk a legmeghatározóbb. A CKP cikke a témában ide kattintva elérhető.

Eseményeink egyik állandó meghívott szakértője, Radó Péter Program a lerombolt közoktatási rendszer helyreállítására címmel két részes, elemző írást közölt a Népszava oldalán. Az első rész itt, a második pedig ide kattintva olvasható.

8 éves a Szülői Hang Közösség, a CKP egyik fontos tagszervezete és szövetségese.

Gratulálunk, boldog születésnapot és még sok eredményes együttműködést kívánunk!

🔖 Utolsó óra

egyéb fontos megjelenések, amik nem fértek bele a korábbi kategóriák egyikébe sem

Megjelent az Önkéntes Szemle 2024. évi 3. száma, mely a szülők iskolai önkéntességével foglalkozik.

A diákok leterheltségével kapcsolatban írt cikket az Eduline.

Tanári szoba

Impresszum

A hírlevelet összeállította: Csernai Mihály | Felelős szerkesztő: Juhász Ágnes
Kiadja a CKP Alapítvány a Tanszabadságért.
Amennyiben lehetőségében áll támogatni a működésünket, az alábbi számlaszámon megteheti: 16200010 – 10134339.

Honlap: http://www.ckpinfo.hu | E-mail: ckp.faliujsag@gmail.com

Feliratkozás

2024. november 15. – december 1.