Az önkényes rektori kinevezésektől az önkéntes igazodásig
De hiába adták vissza a rektorválasztás jogát az egyetemeknek, ha a kormány magukat illetékesnek tartó körei továbbra is a saját jelöltjeiket szeretnék látni a legmagasabb pozícióban. Ezt pedig úgy érik el, hogy a megfelelő időben „megsúgják” mindazoknak, akiknek van fülük a hallásra, hogy ki az illető. És innen kezdve a helyzet feszültté és egyben érdekessé válik. Mert ha vannak olyan professzorok, akiket az egyetemen belül támogatnának, de a személyük nem azonos a „felülről kijelölttel”, akkor komoly konfliktusba futhatnak, hiszen kétséges, nem ártanak-e nemcsak maguknak, de az intézményüknek is azzal, ha mégis pályáznak – és esetleg nyernek.
Rektorok és választások, Kenesei István, És, 2018. január 26.
Két jelölt közül végül Szilvássy Zoltánt javasolja a Debreceni Egyetem rektori posztjára Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere – írja a dehir.hu. A hírportál emlékeztet, hogy az egyetemi szenátus a pályázatok véleményezése után csak második helyen ajánlotta a tárcavezető figyelmébe Szilvássy Zoltánt a jelöltek közül.
Debreceni rektorválasztás: Balog nem a szenátus…, hvg, 2013. április 26.
Átmenetileg a rektorhelyettes irányítja a Miskolci Egyetemet, miután Balog Zoltán miniszter a múlt héten egyik jelöltet sem terjesztette fel kinevezésre. A miniszter szerint hiába támogatta a szenátus nagy többséggel Illés Béla dékánt, az egyetemnek vezetési és gazdálkodási tapasztalattal rendelkező vezetőre van szüksége. A tárca ezért hamarosan új pályázatot ír ki, amit gyorsított tempóban bírálnak el. A Miskolci Egyetem nemrég 1,7 milliárdos megszorításra kényszerült, az elmúlt hónapokat hatalmi harcok, kirúgások, feljelentések jellemezték.
Nem jó rektort választottak a miskolciak, Joób Sándor, G. Szabó Dániel, Index, 2013. május 16.
Lemondott a Miskolci Egyetem egészségügyi karának dékánja, Barkai László, írja az Észak Online. …. Az a probléma, hogy a dékán szerint gond van a rektor nyelvvizsgájával, aki így nem felelt meg a rektori kinevezés feltételeinek sem.
Lemondott egy miskolci dékán, G. Szabó Dániel, Index 2013.szeptember 13.
Az oktatási törvénynek múlt hét pénteken elfogadott módosítása szeptember elsejétől újra önállóvá teszi a Testnevelési Egyetemet. Az intézmény ehhez több könnyítést kapott. Ahogy megírtuk, annak ellenére is viselheti majd az egyetem nevet, hogy nem lesz legalább két kara, nem fog legalább két tudományterületen oktatni, a rektornál pedig nem írják elő a doktori fokozatot.
Mocsai Lajos: Engem senki nem kérdezett, Joób Sándor, Index 2014.július12
Egyedüli jelöltként, ellenszavazat nélkül választotta meg a Budapesti Corvinus Egyetem szenátusa rektorjelöltnek Lánczi Andrást. A Századvég kuratóriumi elnökének kinevezését ezután a humánminiszter terjeszti fel az államfőnek, és Áder János nevezi ki az egyetem vezetőjének Lánczit.
Áder Jánoson múlik, rektor lesz-e a századvéges Lánczi András, Origo, 2016. április 20.
A Putyint egyetemi díszpolgárrá avató Debreceni Egyetem rektorának példája jól mutatja, milyen az, ha a kormány egy neki megfelelő embert tesz egy egyetem élére, és ő folyamatosan igyekszik meghálálni ezt. Szilvássy Zoltánt 2013-ban a szenátus nem támogatta, Balog Zoltán miniszter mégis őt javasolta rektornak. A rektor aztán segített professzori címhez juttatni a kormány által gründolt Testnevelési Egyetem vezetőjét, majd az egyetem vezetése kiállt a kormány mellett a CEU-ügyben is.
Amikor a rektor úr nagyon hálás a kormánynak, Joób Sándor, Index 2017. október 9.
– Ma Szeged és a régió fejlődésében az egyetem az egyik legnagyobb reménység és lehetőség – hangsúlyozta (Lázár János). Közölte a jövőben rajta kívül két miniszer, Trócsányi László és Balog Zoltán segíti a rektort a napi problémák megoldásában, valamint a fejlesztési tervek megvalósításában… A miniszter közlése szerint Balog Zoltán – az egyetem szenátusának döntésével egyezően – támogatni fogja Rovó László rektori kinevezését.
Lázár János: Szegedet is erősíteni szeretné a kormány, MTI 2018. január 24.
A Szegedi Tudományegyetem új rektorának kinevezéséről szólva … Balog Zoltán kijelentette, egyetért a szenátus döntésével. Hangsúlyozta azt is, hogy már készül az a fejlesztési terv, amely új lehetőséghez juttatja az egyetemet, amely méltó az intézményhez, Szegedhez és Magyarországhoz is.
Balog Zoltán: A hazugság ellen mindenkinek fel kell lépnie, delmagyar.hu, 2018. február 25.