Elkészült a Kockás könyv, a Civil Közoktatási Platform elemzése a magyar közoktatás alapvető, jelentős beavatkozást igénylő problémáiról és azok lehetséges megoldásáról.
A Kiút az oktatási katasztrófából alcímű szakmai anyag három változatban érhető el. A részletes elemzést tartalmazó Kockás könyv mellett az anyag lényegét összefoglaló Kockás füzet, és a hagyományos és az általunk jónak tartott szemléletet összefoglaló Kockás táblázat is elolvasható és letölthető a ckpinfo.hu/kockaskonyv címről.
A Kockás könyvet a Civil Közoktatási Platform stratégia munkacsoportja dolgozta ki Nahalka István vezetésével, és a CKP december 2-i plenáris gyűlése egyhangú szavazással elfogadta.
A könyvben összefoglaljuk, hogy melyek az alapvető, jelentős változtatásokat igénylő problémák, amelyek megoldása a magyar oktatáspolitika hosszú távú programja kell legyen. E mély, sokszor rendszerszintűnek is nevezett problémák fokozatos, de következetes megoldása a hazai közoktatási rendszer átfogó reformját jelentené.
A Kockás „család” vitaanyagnak készült. Nem törekedtünk arra, hogy szintetizáljuk a legkülönfélébb pedagóguscsoportok véleményét, egyes pontoknál a CKP-n belül is lehetnek eltérő álláspontok. A korszerű, a CKP értékeinek megfelelő pedagógiai megközelítések megjelenítésével javaslatokat kívántunk megfogalmazni az iskolahasználók számára.
Szeretnénk elérni, hogy a dokumentum
- kerüljön a politikai szereplők keze ügyébe, indítson vitákat, adott diskurzusokhoz szolgáltasson kiindulópontokat;
- állítsa előtérbe a politika színterének egyik legelhanyagoltabb kérdését, a „társadalmi egyeztetés” ügyét.
A Kockás könyvnek rendszerszintű iránymutatásaival szerepe lehet a lényegi változások előkészítésében.
Ismertetők:
KOCKÁS KÖNYV – VAN KIÚT!
A Kockás könyv hét fontos oktatáspolitikai témával foglalkozik:
- oktatási ügyek társadalmi egyeztetése,
- intézményi és pedagógusi autonómia,
- oktatási ráfordítások,
- esélyegyenlőség, szelekció, szegregáció,
- iskolaszerkezet,
- szakképzés,
- intézmények és pedagógusok értékelése.
Minden témánál kitér a gyakorlatban közvetlenül érzékelhető problémákra, ezek okaira, a megoldás alapelveire és koncepciójára.
Előszavában összefoglalja a CKP alapértékeit és alapelveit, majd az alapvetésben kifejti, miért van szükség a változtatásokra.
A könyv végén a Van kiút! című táblázat foglalja össze, hogy mi a lényege annak az alapvető szemléletváltásnak és gyakorlati átalakulásnak,
amelynek a Civil Közoktatási Platform szerint az oktatáspolitikában be kellene következnie.
A könyvet a könyvben használt, kevésbé ismert fogalmak magyarázata zárja.
Kockás füzet
2016-ra a magyar közoktatásban számos súlyos probléma halmozódott fel. A Civil Közoktatási Platform (CKP) arra törekszik, hogy kritikusan feltárja e helyzet okait, és javaslatokat fogalmazzon meg a magyar oktatás megújításának stratégiájára.
Készült egy részletes, a problémákat taglaló, az okokat megvilágító, a kilábalás alapelveit, valamint a követhető stratégia elemeit tartalmazó hosszabb elemzés. A jelen dokumentum ennek a leírásnak a rövidített változata.
A részletes elemzés, és ez a rövidebb változat is hét átfogó területen igyekszik megragadni az alapvető problémákat: (1) társadalmi egyeztetés, (2) autonómia, (3) finanszírozás, (4) esélyegyenlőtlenség, (5) iskolaszerkezet, (6) szakképzés, (7) intézmény- és pedagógus-értékelés.
Kockás táblázat
A Van kiút! alcímű táblázatban összefoglaljuk, mi a lényege annak az alapvető szemléletváltásnak és gyakorlati átalakulásnak, amelynek a Civil Közoktatási Platform szerint az oktatáspolitikában be kellene következnie.
A táblázat sorai megfelelnek a Kockás könyv fejezeteinek. A táblázat bal oldali oszlopában a hagyományos gondolkodásmód és gyakorlat valamint anank kritkája, míg a jobb oldaliban az általunk preferált új szemlélet és gyakorlat szerepel.