Home MagunkrólSzervezet Beszámoló a CKP 2025. évi plenáris gyűléséről

Beszámoló a CKP 2025. évi plenáris gyűléséről

2025-03-12

A CKP éves plenáris gyűlése 2025. március 7-én került megrendezésre. Az ülésen 17 szervezet képviseltette magát.

A napirend egyhangú elfogadása után a jelenlévő szervezetek képviselői beszámoltak aktuális tevékenységükről, melynek során több szervezet is kiemelte a kormányzati intézkedésekből adódó nehézségeit.

Juhász Ágnes előterjesztette a 2024-es évre vonatkozó pénzügyi beszámolót. A CKP forrásait továbbra is a CKP Alapítvány a Tanszabadságért – korábbi nevén Alapítvány a Tanszabadságért – kezeli. A szervezet vagyona közel 1 millió forint, a kiadásokat tehát mintegy 200.000 Ft-tal meghaladták a bevételek, melyek közül legjelentősebb az Aquincum Institute of Technology havi 270 ezer Ft-os, valamint a Humán Platform havi 50 ezer Ft-os támogatása volt. Az 1%-os felajánlásokból befolyt összeg alig múlta fölül a kampányra fordított reklámköltséget. Bár sikerült fedezni a kiadásokat, a jövő évi finanszírozáshoz ötleteket vár a szervezet.  A pénzügyi beszámolót a plenáris gyűlés egyhangúan elfogadta.

Ezt követően Juhász Ágnes szóbeli kiegészítést tett a CKP 2024-es tevékenységéről és a szervezet jelenlegi helyzetéről írásban kiküldött beszámolóhoz. (A beszámoló itt olvasható.) A CKP a tavalyi évben is erőteljes szakmai tevékenységet végzett. Megjelentette a Szükséges és lehetséges kiadványt, 2 konferenciát tartott, 16 állásfoglalást adott ki, véleményezte a jogszabály-tervezeteket, adatokat kért ki, szakmai elemzéseket készített, válaszolt a szakmai megkeresésekre.  Aktívan részt vett az oktatási civil mozgalmak összefogásának, a KAPOCS-nak a tevékenységében, civil megfigyelő szervezetként bekapcsolódott a Gyermekjogi Civil Koalíció munkájába, valamint tagja lett a Civilizáció Koalíciónak. A szervezeteket és az aktivistákat két levelezőlistán tájékoztatta, illetve kérdezte meg véleményüket a beérkezett hírekről, felkérésekről, állásfoglalásokról. A levelezőlistákon érintett témák, a honlapon, Facebookon megjelent cikkek, posztok, az oktatási történések kisebb-nagyobb rendszerességgel összefoglalásra kerültek. Nyáron elindult a CKP nyilvános hírlevele, a Faliújság, melynek a szervezetek számára hatékonyabbá tételéhez szívesen fogadják a javaslatokat. Juhász fölvetette, hogy fontos minél több tagszervezet hozzájárulása a közös állásfoglalások kidolgozásához, ami a közvélemény tájékoztatását is elősegíti. Azt kérte, hogy a szervezetek figyeljék a közösen használt levelezőlistát, és osszák meg a szakmai állásfoglalásokat.

Több szervezet is köszönetét fejezte ki a CKP munkájáért. Az állásfoglalások kiadásánál, támogatásánál egyes szakmai, érdekvédelmi szervezetek esetén gondot jelent, hogy ehhez konszenzusra van szükség, és ezt akadályozza a tagok eltérő álláspontja, érdeke.  Juhász Ágnes válaszában hangsúlyozta, hogy a CKP megteheti, hogy kimondjon szakmailag fontos véleményeket, azonban fontos lenne, hogy a tagszervezetek akár tagjaik magánvéleményét is juttassák el a CKP-hoz. A Szülői Hang pedig kiemelte a felmerülő hírekre adott gyors reakciók, rövid szakmai összefoglalók fontosságát a szülők tájékoztatásában. A CKP szakmai beszámolóját a plenáris ülés 16 igen szavazattal elfogadta.

A 2025-ös évre vonatkozó stratégiához, mely pontokba szedve itt található, Ercse Kriszta tett szóbeli kiegészítést. Az eddigi stratégia változatlan formában való megerősítését javasolta. Elmondta, hogy a CKP az oktatáspolitikai témákban a demokratikus ellenzéki pártokkal folyamatosan próbál kapcsolatban állni, megkereséseikre reagálni. A plenáris ülés a stratégiát egyhangúlag elfogadta.

Ezután Dömsödy Andrea mutatta be a tervezett tevékenységeket. A CKP láthatóbbá, ismertebbé tételét célzó kommunikációs kampány részeként arra kérte a szervezeteket, hogy a közösségi médiafelületek követésével, kedvelésekkel és megosztássokkal tegyék szélesebb rétegek számára hozzáférhetővé egymás tartalmait, valamint hangsúlyozta a Faliújság terjesztésének fontosságát. A CKP által elindított önfejlesztési programsorozatból létrejövő videós anyagok, shortok megosztásának, terjesztésének szükségességét is kiemelte.

A belső kommunikációra vonatkozóan előterjesztett javaslatra, miszerint a tagszervezetek rendszeresített 1 órás találkozókon vegyenek részt, melyeken lehetőség lenne aktuális témák átbeszélésére, illetve belső továbbképző tevékenységre is, több szervezet is pozitívan reagált, azonban a havi rendszerességet nem tudják garantálni. A továbbképzések a szervezetek közös fogalomhasználatának, szemléletének összehangolását is céloznák.

A választások közeledtével várhatóan szaporodnak a CKP szakértőinek felkérései oktatáspolitikával kapcsolatos beszélgetésekre. Juhász Ágnes jelezte, hogy ebbe szélesebb szakértői körnek is be kellene kapcsolódnia. A Szülői Hang támogatta azt a felvetést, hogy készüljön egy belső szakértői lista.