FONTOS: Az akciót, akárcsak a demonstrációt diákok találták ki, diákok szervezik, annak minden eleméről maguk döntenek, a felszólalók is elsősorban ők lesznek. Az akció céljaival a CKP-tag diákszervezetek egyetértenek: a Független Diákparlament segítséget nyújt a szervezés során, tagjai részt vesznek az akciókban, de a főszervező nem az FDP, hanem szervezeteken kívül álló diákok. A szervezők várják a szülőket, tanárokat, a társadalom minden tagját.
Az akcióról bővebben
A diákok összességében azt szeretnék felmutatni, hogy képesek közösen végiggondolni az iskola és a tanulás jelenlegi problémáit, tudnak konstruktívan gondolkodni, önálló elképzeléseket felsorakoztatni saját tanulásuk hatékonyabbá és eredményesebbé tételéről, és ezeket érvényesíteni is szeretnék. Tudják, hogy léteznek alternatívák, vannak működőképes megoldások, amelyek diákbarát oktatási rendszert eredményeznek. Céljaikról egy rövid videót is készítettek.
A szervezők úgy gondolják, ha a tanuló 19-én nem megy iskolába, azzal kifejezi egyetértését az esemény céljaival és legfőbb elvével: az iskolarendszer, az iskolai oktatás sürgős változtatásra szorul. Fontosnak tartják: bárhogy is döntsön a diák a távolmaradásról, az az ő döntése legyen, ne a szüleié vagy a tanáraié. A délutáni demonstráció alkalmával 12 pontban összegzik majd, hogy mit várnak a diákok az oktatási rendszer irányítóitól. A 12 pontot már a tüntetés előtt közzéteszik, így a diákok eldönthetik, egyetértenek-e velük, és eljönnek a demonstrációra vagy sem.
Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakértő Mi van, ha a gyerek tüntetni akar? című írásában segít eligazodni a szülőknek – egyben a tanároknak és diákoknak is – a kapcsolódó jogi kérdésekben.
A TASZ Kérdések és válaszok tiltakozó diákoknak, szüleiknek és tanáraiknak címmel állított össze jogi útmutatót.