2018. január 16-án, szombaton került sor a Civil Közoktatási Platform oktatáspolitikai programsorozatának 3. alkalmára, ahol az Esélyegyenlőtlenség, illetve az Iskolaszerkezet és a Szakképzés volt terítéken. Hozzászólásra felkért szakértőnk Nahalka István és Braun József volt.
A pártok elképzelései közel állnak egymáshoz, és alapvetően egy irányba mutatnak: fel kell szabadítani az Iskolát a jelenlegi politikai megszállás alól, és olyan strukturális feltételeket kell kialakítani, amelyek az oktatás valódi céljait szolgálják. Szakértőink ugyanakkor felhívták a jelenlévő pártok figyelmét egy kevéssé nyilvánvaló tényre, arra, hogy az esélyegyenlőség hiánya nem pusztán ilyen vagy olyan társadalmi okokra, hanem kifejezetten iskolai szelekciós mechanizmusokra vezethető vissza: a társadalmi hátrányok orvoslása tehát nem fog automatikusan esélyegyenlőséget előidézni. Ami pedig az iskolaszerkezetet illeti, nem az a kérdés, hogy hány + hány osztályos egy-egy iskolafok: már nem elegendőek a puszta formai változások, magát a struktúrát kell dinamizálni.
-
Az eseményről Ónody-Molnár Dóra írt remek és részletes összefoglalót, mely itt olvasható: http://168ora.hu/
itthon/elfogult-vagyok-ha-nem- a-pedagogusokat-sajnalom- 143612 - Braun József iskolaszerkezettel és a szakképzésssel kapcsolatos, fontos gondolatokat tartalmazó szakértői hozzászólása itt olvasható.
- Hamarosan elkészül az elhangzott oktatáspolitikai elképzelések összefoglaló táblázata is.
- Az összes eddig tárgyalt oktatáspolitikai elképzelést és azok szakértői elemzését megtalálja Szakmai anyagaink közt.